firmawnorwegii.pl – biznes w Norwegii

Własna działalność gospodarcza w Norwegii jest dostępna na praktycznie takich samych zasadach jak w przypadku rodowitego Norwega dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Nasz biznes w Norwegii może mieć charakter samo zatrudnienia, spółki cywilnej lub spółki akcyjnej bez konieczności wciągania w spółkę osób z miejscowym obywatelstwem.

Rejestracja firmy w Norwegii rozpoczyna się od rejestracji w urzędzie emigracyjnym i od wystąpienia o pozwolenie o pracę. Prawidłowo wypełnione dokumenty zapewnią nam spokój na 5 lat działalności. Zaraz po uzyskaniu rejestracji konieczne jest wystąpienie o firmowe konto bankowe w Norwegii, które jest nam potrzebne tak szybko jak to tylko jest możliwe.

Skandynawia słynie z wysokich podatków i tak podatek VAT w Norwegii, jego podstawowa stawka, wynosi aż 25% czyli jest wyższa aż o 2 punkty procentowe od VATu w Polsce. Rejestracja jako płatnik VAT konieczna jest po przekroczeniu 50.000 koron obrotu rocznie. Proces rejestracyjny zazwyczaj nie przekracza 14 dni. Jeszcze większa różnica jest jeśli chodzi o podatki w Norwegii płacone od dochodu firmy. Polski CIT ustalony jest na poziomie 19% czyli jest o mniej więcej jedną trzecią niższy od norweskich 28%.